7.

 

6. TPKŻ ma już 10 lat. Poniżej program uroczystości z 27 czerwca 2016 które organizowaliśmy wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Kultury

godz.12:00 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Wielkiej Synagogi w 75 rocznicę jej spalenia
godz.18:30 w foyer Kina Forum ul. Legionowa 5 wernisaż wystawy fotograficznej "Klimaty Jeruzalem"
Maxa Maiera Mroza - (Max Mróz urodził się i wychował w Białymstoku) z udziałem muzycznym zespołu Frey-Lech Trio założonym przez Lecha Mazurka, naszego członka.
godz.19:00 - Kawiarnia Fama  spotkanie z autorką książki " Święto Trąbek" Marty Masady (również białostoczanki) 
spotkanie poprowadzi Katarzyna Sawicka-Mierzyńska 
godz.20:00 pokaz filmu reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego - "Białystok, Kiriat Białystok" 
godz.21:00 - Koncert Karoliny Cichej i Spółki Jidyszland - koncert upamiętniający rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku
Wieczór poprowadzi : Dariusz Szada-Borzyszkowski 
Zdjęcia w Galerii w zakładce X lat TPKŻ

5. W dniach 18-21.06.2016 w Białymstoku miał miejsce IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk".

Szczegółowe informacje są na stronie: http://bialystok.jewish.org.pl/ 

Imprezą towarzyszącą festiwalowi Zachor była

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Żydzi Wschodniej Polski" poświęcona problematyce judaizmu środkowo- i wschodnioeuropejskiego, której patronem był Rabin Samuel Mohylewer

20-21 czerwca 2016 w  Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,  ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14a

jej organizatorzy to:
Katedra Badań Filologicznych "Wschód-Zachód"
Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Stowarzyszenie Naukowe "Oikoumene"
Centrum Edukacji Obywatelskiej "Polska-Izrael"

Szczegółowy program na: www.ksiaznicapodlaska.pl

 

4. "Białystok na pastelowo i spacerowo"

Od 28 kwietnia, w każdy czwartek w galerii ARTENDE (ul. Piasta 21) o godz 17 i 18 miały miejsce dwie tury warsztatów plastycznych organizowanych przez TPKŻ w ramach realizacji projektu "Białystok na pastelowo i spacerowo" dofinansowanego przez Urząd Miasta w Białymstoku. Prowadzili je Joanna Auron-Górska i Jarosław Głod.

Zainteresowani uczniowie z lokalnych szkół położonych na obszarze dzielnicy Piasta oraz mieszkańcy dzielnicy Piasta, malowali (w technice pasteli) przedwojenny Białystok, akcentując zwłaszcza jego wielokulturowy charakter i drewniane oblicze (planowane tematy: nieistniejący drewniany kościółek na Dojlidach, hotel Ritz, cerkiew Św. Ducha, Wielka synagoga, dom Zamenhofa, rynek) Informacje źródłowe dostarczyli nam białostoccy kolekcjonerzy starych fotografii i pocztówek: Mieczysław Marczak, Aleksander Sosna, Jan Siedlecki, Bogusław Wolfart, Dariusz Hajduczenia, Maciej Wojski, Piotr Znaniecki. Finałem projektu będą dwie wystawy: - zdjęcia w Galerii w zakładce Białystok na pastelowo i spacerowo

- w formie performance „Białystok na pastelowo i na spacerowo” Uczestnicy warsztatów (20 osób) wieszają swoje prace na tzw. przewieszkach (na piersi oraz na plecach) i odbywają spacer   do miejsc, które namalowali. Przy każdym miejscu planowany jest krótki postój oraz krótki komentarz do miejsca w którym się znajdujemy: w języku polskim i angielskim (jeżeli są turyści obcojęzyczni) „Wystawa spacerująca” planowana jest kilka razy, także w dniu 75 rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi, podczas której może pojawić się wielu turystów cudzoziemców, jak również w dniu 1 września, rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- wystawa stała. Po zakończeniu projektu wszystkie prace będą eksponowane w  kawiarni AKCENT i Pijalni Czekolady na Rynku Kościuszki  ew. w galerii Artende, przy ulicy Piasta 21 do końca 2016 roku.

3. 14 marca 2016 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze TPKŻ w Białymstoku

Aktualnie Zarząd będzie pracować w następującym składzie: Agata Róza Czemierys - prezes TPKŻ, Walter Żelazny - wiceprezes, Magdalena Urban - sekretarz, Tadeusz Ruminowicz - skarbnik, Joanna Auron Górska i Tamara Kuderska - członkowie zarządu.

Komisję Rewizyjną stanowią: Paulina Misijuk, Jolanta Jarończyk i Roman Koper

 

2. 14-15 lutego w Grodnie i Mińsku: Polsko-Białoruski dialog trwa

 14 i 15 lutego 2016 na Białoruś z trasą koncertową zawitali muzycy związani z  Towarzystwem Przyjaciół Kultury Żydowskiej z Białegostoku: Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (zwycięzcy na 51. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Złote Talenty w Pradze) na czele z wiceprezesem Dariuszem Szada-Borzyszkowskim. Dla publiczności Grodna i Mińska zaprezentowane zostały pieśni tradycyjne żydowskie oraz autorski recital w języku polskim i ladino, w których przybliżali słuchaczom kulturę Żydów sefardyjskich, aszkenazyjskich, jak i utwory dotyczące uchodźców oraz problemu Żydów w okupowanej Europie. Miłość, pasja, radość życia połączona z nostalgią i dramatem, wynikającymi z trudnej sytuacji społecznej oraz konieczności przesiedleń – to wszystko współtworzyło magiczny klimat koncertu. Towarzyszyli im muzycy: saksofonista Aleksander Krawczuk i taneczny duet „Modern”(w Centrum Kultury Grodna) oraz bard grodzieński Wiktor Szałkiewicz w Mińskim Żydowskim Gminnym Domie, gdzie byli obecni Maja Krapina-Lewina, była więzień getta mińskiego, Włodimir Malinkin, Prezes Rady Zjednoczenia Gmin Wyznaniowych Żydowskich na Białorusi i liczni liderzy organizacji żydowskich na Białorusi.. Wizyta zespołu odbyła się na zaproszenie Asocjacji dialogu żydowsko-chrześcijańskiego „Shomer-International” na Białorusi przy wsparciu inicjatywy przez Grodzieński Miejski Komitet Wykonawczy i doszła do skutku dzięki Konsulatowi Białorusi w Białymstoku, który wydał bezpłatne wizy w ciągu jednego dnia.

Latem 2016 zaplanowane kolejne wspólne koncerty zespołów w Polsce i na Białorusi co stworzy pozytywny klimat dla budowania mostów dialogu kultur i przyjaźni polsko-białoruskiej.

 

Kilka zdjęć w Galerii w zakładce Grodno14.02.2016

 

1. XIX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

(wiadomość ze strony eKAI.pl)   

(może kiedyś w Białymstoku...., na razie cieszmy się że w Toruniu)

Toruń - jest w tym roku miejscem ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce,  17 stycznia 2016 r. Jego obchody zbiegają się z 50. rocznicą publikacji przełomowej deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate" o stosunku do Żydów i innych religii niechrześcijańskich. Honorowym gościem będzie Rabin Riccardo di Segni z Rzymu.

Dniowi Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce towarzyszy motto: "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl 19, 9). Organizatorem jego głównych, ogólnopolskich obchodów jest diecezja toruńska i Komitet ds. Dialogu Episkopatu, we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi. Wstępny projekt programu omawiany był 30 września w Warszawie na posiedzeniu Komitetu ds. Dialogu Rady ds. Dialogu Religijnego KEP, któremu przewodniczy bp Mieczysław Cisło.

  1. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce rozpocznie się 17 stycznia o 10.30 modlitwą chrześcijan i Żydów na cmentarzu żydowskim w Toruniu, przy kamieniu upamiętniającym Rabina Kaliszera. O godz. 11 nastąpi otwarcie części oficjalnej w najbardziej reprezentacyjnej sali ratusza miejskiego, sali mieszczańskiej. Po powitaniu ze strony organizatorów, dr Michał Targowski przedstawi wykład na temat śladów kultury żydowskiej i sytuacji Żydów w historii Torunia i regionu.

Następnie w ramach panelu teologiczo-dyskusyjnego, skoncentrowanego wokół "Deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate o stosunku do religii niechrześcijańskich", oprócz rabina di Segni, wezmą udział m. in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło, bp Andrzej Suski (biskup toruński) i zaproszeni eksperci. Obecna też będzie ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Po południu nastąpi nabożeństwo w zabytkowej katedrze św. Janów w Toruniu, z udziałem m. in. Rabina Boaz Pash z Izraela, miejscowych biskupów, kapłanów, przedstawicieli życia konsekrowanego i wiernych diecezji toruńskiej.

Wieczorem - jak zapowiedział ks. Dariusz Iwański, odpowiedzialny za organizację Dnia z ramienia diecezji toruńskiej - goście będą mogli wziąć udział w spektaklu "Dybuk", który zaprezentuje Teatr Żydowski z Warszawy, który specjalnie z tej okazji uda się do Torunia.

Ks. Iwański poinformował ponadto, że tak jak w poprzednich latach, obchody Dnia Judaizmu poprzedzą katechezy na temat judaizmu dla młodzieży szkół w Toruniu oraz w innych miastach diecezji. A specyfiką obchodów w Toruniu będą też liczne wystawy, koncerty i imprezy ukazujące bogactwo kultury żydowskiej - tak, aby zainteresować nią mieszkańców, a przede wszystkim młodzież. Będzie też m. in. nauka tańców żydowskich oraz wyprodukowany zostanie specjalny piernik toruński, upamiętniający Dzień Judaizmu w tym mieście. Ks. Iwański dodał, że władze miasta Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego wykazują wielkie zainteresowanie i deklarują wszechstronną pomoc w organizacji Dnia.

Organizatorzy Dnia Judaizmu liczą na to, że transmitowany on będzie w Radio Maryja i TV TRWAM.

Na spotkaniu Komitetu ds. Dialogu omawiana była również konferencja z okazji 50-lecia ogłoszenia soborowej deklaracji "Nostra aetate", która odbędzie się 26 listopada w gmachu Konferencji Episkopatu w Warszawie. Z tej okazji w spotkaniu wzięła udział Ruth Cohen Dar, zastępca ambasador Izraela w Polsce.

Organizatorami listopadowej konferencji są Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski i Ambasada Izraela w Polsce i Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Ze strony Kościoła katolickiego w konferencji wezmą udział liczni biskupi, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Będą w niej uczestniczyć też przedstawiciele, w tym duchowni (imamowie), z polskiej społeczności muzułmańskiej. Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy przejadą do warszawskiej Synagogi Nożyków, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów z udziałem muzułmanów.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

Jest to też okazja - jak podkreśla Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP - do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki, do wyjaśniania wiernym tragedii Zagłady Żydów i ukazywania antysemityzmu jako grzechu. Zachęca się, by do obchodów Dnia Judaizmu zarówno na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym jak i parafialnym zapraszać do wspólnych modlitw Żydów oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich.

Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja. W styczniu ub. roku była to diecezja bielsko-żywiecka.

Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem przewodniczy bp Mieczysław Cisło, a jego członkami są: ks. Tomasz Adamczyk, Monika Adamczyk-Grabowska CFSF, ks. Wiesław Dawidowski OSA, prof. Jan Grosfeld, ks. Łukasz Kamykowski, ks. Grzegorz Michalczyk, Ryszard Montusiewicz, ks. Jerzy Stranz, Barbara Sułek-Kowalska, ks. Alfred Wierzbicki i Sławomir Żurek.

 

 

10. Nasi przyjaciele z Shomer International wystąpią nawet na południu Polski ... nam to za daleko, ale....

Kino Nowość w Będzinie, ul. Potockiego 3,   20.11.2015

Serdecznie zapraszamy na Koncert muzyki żydowskiej, białoruskiej i klasycznej w wykonaniu zespołu MASTER z Centrum Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego SHOMER-International z Białorusi. https://www.facebook.com/events/1022834287767986/ 

Organizatorami koncertu są : Cafe Jerozolima Adam Szydłowski, Pastor Kościoła Zielonoświątkowego Arkadiusz Wnęk przy współpracy z Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz "Shomer International" 

9. W ramach kolejnego Festiwalu "Wschód Kultury - Inny Wymiar" który odbył się w Białymstoku w dniach 27-30 sierpnia 2015, Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej zapraszało na cykl koncertów pn. "Białystok main heim" które odbyły się w dniach 28 i 30 sierpnia.

 

Wielkie dzięki Darkowi Szada-Borzyszkowskiemu bo nasz, TPKŻ'tu udział we Wschodzie Kultury to jego dzieło.

Poniżej można przeczytać o idei tematu cyklu i informacje o wykonawcach.

Pełny program Festiwalu Wschód kultury - Inny Wymiar na stronie http://bok.bialystok.pl/aktualnosci/tematyka/wk-info/

A inne spotkania z kulturą żydowską w ramach tego festiwalu to zorganizowane przez Galerię Sleńdzińskich:

27 sierpnia Dzieła żydowskich artystów... – Wschód Kultury/Inny Wymiar (Waryńskiego 24a) 
Dzieła żydowskich artystów – Bencjona Rabinowicza i Simona Segala. Kuratorka: Jolanta Szczygieł-Rogowska. Wystawa czynna do 30 sierpnia.
Bencjon Rabinowicz – zaliczany do najwybitniejszych współczesnych francuskich malarzy; urodził się w 1905 r. w Białymstoku, tutaj też rozpoczął swoją artystyczną edukację i po raz pierwszy wystawił swoje obrazy, sygnowane pseudonimem Benn. W 1929 wyjechał do Francji; w Paryżu spędził okres niemieckiej okupacji, a potem tworzył do końca życia (1989 r.). Uhonorowany francuską Legią Honorową.
Simon Segal – wybitny malarz, członek École de Paris. Urodził się w 1898 w bogatej mieszczańskiej rodzinie żydowskiej
w Białymstoku. Przez większą część życia mieszkał i tworzył we Francji, gdzie zmarł w 1969 r. (został pochowany w Arcachon).
 
29 sierpnia "Fabryka Wielkich Mistrzów" – Wschód Kultury/Inny Wymiar (Kino Forum, Legionowa 5)
Premiera filmu w reżyserii Dariusza Grzeszczyka, opowiadającego o nieznanym rozdziale z historii naszego miasta
- jedynej w swoim rodzaju pracowni kopistów, która w czasie II wojny światowej funkcjonowała w obrębie getta białostockiego. Jedną z ról gra Wojciech Koronkiewicz. W filmie można też usłyszeć śpiew Alicji Grabowskiej. Konsultacja merytoryczna: Wojciech Koronkiewicz, historyk sztuki Joanna Tomalska i historyk Jolanta Szczygieł-Rogowska.

 

Białystok main heim

Przez stulecia Białystok zapisał się na kartach historii jako miasto wyjątkowe, na co dzień wolne od poważniejszych antagonizmów i konfliktów między zamieszkującymi je społecznościami, wśród wielu innych – polską i żydowską. Tu do szkół przyjmowano uczniów bez względu na pochodzenie i wyznanie, tu polska publiczność kibicowała żydowskim sportowcom (i vice versa), tu wreszcie zrodził się projekt sztucznego języka esperanto, który miał połączyć wszystkich ludzi. To trudne czasy wojen, zaborów i okupacji rzuciły cień na pozytywny obraz wzajemnych relacji wewnątrz wielonarodowej społeczności. Dziś, zarówno w Izraelu, jak i w rozproszonej po świecie żydowskiej diasporze, przedwojenny Białystok jest pamiętany jako miasto, w którym w sposób unikalny i spontaniczny urzeczywistniał się ideał pokojowego współżycia różnych narodów, religii i kultur. Do dziś jest z nostalgią wspominany przez swoich dawnych żydowskich mieszkańców i ich potomków.

Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku, organizator niżej wymienionych działań, powstało również po to, żeby kultywować pamięć o dawnych mieszkańcach tego miasta. Tytuł „Białystok main heim” jaki zdecydowaliśmy się nadać koncertom, realizowanych w ramach „Wschód Kultury / Inny Wymiar”, jest nieprzypadkowy. Jest to tytuł żydowskiej piosenki, która powstała tuż przed wybuchem II wojny światowej w Białymstoku, a jej polski tytuł to „Białystok mój dom”. 

Koncerty oscylujące wokół muzyki żydowskiej uświetnią wizualizacje, na których pojawią się archiwalne zdjęcia Białegostoku i jego mieszkańców sprzed II wojny światowej.

Miejsce realizacji: Rynek Kościuszki – Białystok, namiot festiwalowy przy Białostockim Ośrodku Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska – sala przy ul. Podleśnej

Wystąpią: 

AMSTERDAM KLEZMER BAND        ''The Pogues muzyki klezmerskiej''  

Amsterdam Klezmer Band w ciągu 17 lat swego istnienia wyrósł z ulicznych buskerów na prawdziwą gwiazdę międzynarodowych festiwali. Siedmioosobowy zespół łączy w swej muzyce tradycję klezmerską z elementami tanecznej muzyki cygańskiej i bałkańskiej, uzupełniając całość nowymi brzmieniami funk, jazz, ska i hiphop. Amsterdam Klezmer Band zabiera nas w niezwykłą podróż po nieistniejącym świecie Europy Wschodniej, mieszając w niezwykły sposób tradycyjną muzykę Yiddish z wpływami bałkańskimi, tureckimi, rumuńskimi, cygańskimi i rosyjskimi. Rezygnują z czystej formy muzyki klezmerskiej, na rzecz szaleńczej mikstury porywającej do tańca, owej specyficznej multikulturowej atmosfery ulic i knajp dawnej Europy.

Nieprzypadkowo formacja nazywana jest ''The Pogues muzyki klezmerskiej'', bowiem w ich muzyce czuć szaleństwo, radość i dekadencję, ową knajpianą atmosferę miast i miasteczek pogranicza kultur. Nie przypadkiem ich żywiołem są koncerty - na żywo są istnym wulkanem energii, każdy z siedmiu muzyków gra na kilku instrumentach, tworząc niezwykle wielobarwny spektakl. Amsterdam Klezmer Band występuje w składzie: Jasper de Beer (double bass, guitar banjo, backing vocals), Job Chajes (alto saxophone, vocals), Alec Kopyt (vocals, percussion), Gijs Levelt (trumpet), Joop  van der Linden (trombone, percussion), Janfie van Strien (clarinet, backing vocals), Theo van Tol (accordion). Swoją karierę muzyczną rozpoczęli w 1996 roku. Do tej pory ukazały się albumy: Blitzmash, De Amsterdam Klezmer Band, Remixed!, Mokum, Katla, Limonchiki, Zaraza, Malaloka, Son, Katakofti.

 

MILO KURTIS I ORKIESTRA NAXOS  

„Podróż dookoła mózgu” to najnowszy projekt muzyczny Milo Kurtisa, wybitnego, nad wyraz  kreatywnego artysty, niestrudzonego poszukiwacza nowych brzmień, który wraca do swoich greckich korzeni mieszając muzykę grecką, polską, żydowską i arabską z jazzem, funky i muzyką klasyczną. Nazwa grupy pochodzi od greckiej wyspy, z której wywodzi się rodzina lidera grupy. Realizując spotkanie wschodniej, orientalnej melodyki z stricte jazzowym aranżem i strukturą, formacja ma na koncie szereg doskonale i entuzjastycznie przyjętych koncertów m.in. na festiwalach: Jazz na Starówce, Róże Jazz Festiwal, Euro 2012.

Anthimos Apostolis – kompozytor, gitarzysta rockowy i jazzowy. W wieku 17 debiutował w grupie Czesława Niemena. Na festiwalu „Jazz and Rock Now” otwierał Igrzyska Olimpijska w Monachium obok takich osobistości jak: Charles Mingus, John McLaughlin i The Mahavisnhu Orchestra. Antymos Aposotolis zdobył ogromną popularność występując jako gitarzysta w zespołach: Dżem, Osjan, Krzak, SBB oraz jako współpracownik Tomasza Stańko. Perkusjonista, multiinstrumentalista pochodzenia greckiego. Współzałożyciel zespołu Maanam, członek pierwszego składu zespołu Voo Voo. Występował z grupą Osjan, Brygada Kryzys, Virtual Jazz Reality, Tomaszem Stańko. Przez kilkanaście lat przebywał w USA, skąd powrócił w 1996 roku.

RZESZÓW KLEZMER BAND

Zespół Rzeszów Klezmer Band powstał w 2004 roku w Rzeszowie. Grupa wykonała ponad 300 koncertów na terenie Polski, Europy, jak również poza granicami naszego kontynentu. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach, takich jak: Festiwal „Warszawa Singera” (2007, 2008), w czasie którego, pod przewodnictwem Leona Blanka i akompaniamencie RKB został pobity rekord Guinnessa w tańcu chasydzkim, Festiwal „Nowa Tradycja” w Warszawie (2006), Festiwal „Muzyki i Tradycji Klezmerskiej” (2006, 2007, 2008) oraz Festiwal „Kazimierskie Inspiracje” (2008) w Kazimierzu Dolnym, „Spotkania z Kulturą Żydowską” (2007) w Łodzi, Wielokulturowy Festiwal „Galicja” (2007).  

Do największych osiągnięć zespołu można zaliczyć udział w Festiwalu „SZIGET” (2007) w Budapeszcie, udział w Festiwalu „Klezfiesta” (2008) w Buenos Aires, koncerty w Polskim Pawilonie podczas wystawy EXPO 2010 w Szanghaju, koncerty w Armenii oraz Gruzji międyz innymi w ośrodkach Europejskiej Misji Stabilizacyjnej EUMM. Zespół wielkokrotnie współpracował z choreografem tańca klezmerskiego Leonem Blankiem oraz z Stevenem Lee Weintraub. Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności. Dotychczesowy dorobek muzyczny po części składa się na płyty pt. „Siedem” oraz „Kameleon”. Młodzi i energiczni muzycy, sprawiają, że muzyka w ich wykonaniu przemawia do szerokiego grona publiczności. Ich koncerty są żywiołowe, różnorodne, porywające. Muzyka zespołu Rzeszów Klezmer Band momentami porywa do tańca, kusząc zmysłowymi nastrojami, innym razem wzrusza rzewnymi brzmieniami.   

 

WOJCIECH MAJEWSKI - MAJEWSKI GRA SKRIABINA 

Wojciech Majewski – pianista, kompozytor, aranżer, pedagog. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego ojciec Henryk Majewski był jedną z najbardziej prominentnych postaci polskiego jazzu.  

W kwietniu 2015 roku ukazała się płyta "Wojciech Majewski gra Skriabina". Jest to czwarty album w dorobku artysty, który po raz pierwszy zdecydował się wydać album z muzyką klasyczną. Projekt składa się z 34 miniatur rosyjskiego ekspresjonisty Aleksandra Skriabina (1872-1915). Chronologiczny układ utworów ukazuje ewolucję stylu kompozytorskiego wielkiego twórcy, kontynuatora "myśli chopinowskiej", który nawiązując do tradycji romantycznej stworzył swój własny, nowatorski, awangardowy język muzyczny. W tym roku przypada setna rocznica śmierci kompozytora.

 

  1. Lato to jak co roku okres rocznic - polskich - tych chwalebnych, które stanowiły o naszej historii ale i  wspominania bolesnych wydarzeń - przejawów barbarzyństwa wyzwolonego przez II wojnę światową, które w Polsce i w naszym regionie naruszyły strukturę narodowościową naszego społeczeństwa eliminując z niego prawie w zupełności Żydów.

Pamiętamy pogromy  w Wąsoszu – 5.07.1941, Radziłowie 7.07.1941, Jedwabnem -10 lipca 1941.

Staramy się być w rocznicę w Jedwabnem – na oficjalnych uroczystościach wojewódzkich i prywatnie aby zadumać się nad przeszłością. 

16 sierpnia spotykamy się przy pomniku bohaterów białostockiego getta na placu im. Tennenbauma, w rocznicę wybuchu  powstania.

Kilka zdjęć w Galerii, w zakładce Rocznice 2015

 

7. W dniach 13 -17 czerwca w Białymstoku, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael zaprasza na kolejną, już VIII edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej "ZACHOR - Kolor i Dźwięk"

więcej informacji na stronie http://bialystok.jewish.org.pl/ i w lokalnej prasie

 

6. 23 maja w Wielkiej Synagodze w Tykocinie miał miejsce Koncert muzyki żydowskiej i izraelskiej w wykonaniu Chóru "Megiddo" z Izraela.

Koncert był imprezą towarzyszącą 34 Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2015" na którym ten chór występował. Warto wspomnieć, że pani Pnina Inbar - założycielka, dyrygent i kierownik muzyczny tego chóru była już na tym festiwalu w roku 2005 z żeńskim chórem "Naama", który również założyła i do dziś prowadzi. Na zakończenie koncertu chór porwał publiczność polską pieśnią ludową z repertuaru "Mazowsza". Kilka zdjęć w galerii w zakładce "Chór Megiddo w Tykocinie"  

 

5. W Akademii Supraskiej w dniach 14-15 maja miała miejsce IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. Chrześcijańskie dziedzictwo duchowe narodów słowiańskich. Język. literatura. Kultura. Historia.

W ramach tak sformułowanego tematu podjęto dyskusję nad następującymi problemami:

- Judaizm i chrześcijaństwo – wzajemne relacje i uwarunkowania.

- Biblia w optyce chrześcijan i żydów, symbolika biblijna i jej implikacje (liturgia, sztuka sakralna, literatura, język).

- Świat słowiański wobec chrześcijańskiego dziedzictwa (historia, język, kultura).

- Współczesność języków słowiańskich (piśmiennictwo świeckie i religijne, słownictwo, frazeologia, nazewnictwo).

Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet w Białymstoku - Katedra Językoznawstwa Historycznego IFW oraz Instytut Filologii Polskiej, Akademia Supraska - Katedra Teologii Prawosławnej, Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej, Katedra Językoznawstwa Ogólnego i Rosyjskiego Witebskiego Uniwersytetu Państwowego im. Piotra Maszerowa

Obrady uświetnił swoim występem młodzieżowy zespół Młoda Folkowa Krew pod kierownictwem Lecha Mazurka.

 

4. 28 kwietnia w czytelni szkolnej Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Białymstoku przy ul. KEN 1 odbyło się spotkanie z panem Zbigniewem Siwińskim, dzieckiem Holocaustu, aktualnie prezesem Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku.

Spotkanie to było niejako kontynuacją – dla zainteresowanych uczniów – lektury „Dziecka Noego” Eric-Emmanuela Schmitt’a opowiadającej o ratowaniu życia żydowskich dzieci w Belgii przed zagładą podczas II wojny światowej. Szkoda, że w polskich szkołach nie sięga się do naszej historii, równie bogatej a przecież o wiele bardziej okrutnej, o której literatura również istnieje ale może jest mniej znana i nie propagowana. W PG 6 spotkaliśmy się z żywym świadkiem tamtych dni. W pierwszej części spotkania obejrzeliśmy film opowiadający historię poszukiwań tożsamości naszego gościa, który został uratowany z białostockiego getta i  wychowany przez polską rodzinę. Następnie Pan Zbigniew opowiedział nam jak ciężko jest być człowiekiem  pozbawionym korzeni oraz przybliżył kulturę i zwyczaje żydowskie. Zdjęcia ze spotkania w Galerii w zakładce: Spotkanie w PG6

3. W "Zmianie Klimatu" (ul.Warszawska 6) 11 marca odbyło się spotkanie z Ireną Wiszniewską, autorką zbioru rozmów wydanego pod tytułem "My Żydzi z Polski". Rozmowę prowadziła Katarzyna Sztop-Rutkowska.

2. "Bezirk Białystok" - 21 i 22 lutego 2015 w sali teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku mieliśmy okazję obejrzeć/uczestniczyć/przeżyć spektakl przygotowany jako praca semestralna studentów III roku pod opieką prof. W. Czołpińskiego oraz mgr A. Makowskiej.

Stało się już niemal tradycją, że prawie co roku studenci tej uczelni przygotowują coś z historii Białegostoku i jego żydowskich mieszkańców. Tym razem,  "Bezirk Białystok" to fikcyjna historia oparta na faktach i prawdziwych postaciach. Tłem historycznym dla przedstawionych wydarzeń był rok 1943, kiedy to w sierpniu w białostockim getcie wybuchło powstanie zakończone klęska walczących w nim Żydów. Niedługo później getto zostało zlikwidowane a pozostałych przy życiu jego mieszkańców wywieziono do obozów koncentracyjnych. 
Inspiracją do tworzonych przez studentów postaci byli: Icchok Malmed - polski Żyd, bohater getta białostockiego, który oblał kwasem solnym żołnierza SS a następnie na skutek groźby masowej egzekucji Żydów oddał się dobrowolnie w ręce Niemców, Mordechaj Tenenbaum - uczestnik ruchu oporu w Wilnie i getcie warszawskim oraz przywódca powstania w getcie białostockim oraz Izaak Celnikier - polski malarz, rysownik , grafik i rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia, który po wybuchu II wojny światowej uciekł do Białegostoku i tu w 1941 roku trafił do białostockiego getta. Studentów inspirowała też żydowska legenda o golemie. W żydowskiej tradycji jest to istota utworzona z gliny na kształt człowieka ale pozbawiona duszy rozumiejącej neszama, a zarazem również zdolności mowy. Golem był tworzony aby w sytuacjach zagrożenia bronić ludności żydowskiej. Według jednej z wersji legendy golem wpada w szał i zaczyna mordować tych którym służył, jeśli ich czyny, słowa lub myśli są/były nieczyste. Tekst został oparty na korespondencji Mordechaja Tenenbauma i Bronisławy Klibańskiej-Winickiej oraz "Łaskawych" Jonathana Littela.

 

1. 27 stycznia 2015 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w Białymstoku spotkaliśmy się przy kopule-pomniku spalonej synagogi. Po odczytaniu modlitwy Darek Szada opowiedział o historii żydowskiej społeczności Białegostoku.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie TPKŻ i inni działacze społeczni z Polski i Białorusi, prezes Wspólnoty Reformowanego Judaizmu Beit-Białystok i młodzież licealna. Kilka zdjęć w zakładce Galerii 2015DPH Białystok

 

 

 BYŁO, minęło, a może warto pamiętać, że było:  zobacz zakładkę KALENDARIUM  naszych - Towarzystwa czasów