Aktualności

Rok 2018

6. 5 lutego - 75 rocznica rozpoczęcia likwidacji białostockiego getta. Uroczystości rozpoczna się o godz. 17 równocześnie w dwóch miejscach: róg ulic Malmeda i Białówny, róg ulic Jurowieckiej i Sienkiewicza

Likwidacja białostockiego getta większości z nas kojarzy się z datą 16 sierpnia 1943 roku i brutalnym stłumieniem powstania w jego obrębie. To niewątpliwie najbardziej krwawa i pociągająca za sobą najwięcej ofiar akcja, jaka rozgrywała się na terenie getta, jednak pierwsze działania mające na celu jego likwidację rozpoczęły się pół roku wcześniej.

W wyniku zawartej przez okupacyjne władze niemieckie umowy z Judenratem (utworzonej przez Niemców żydowskiej rady w getcie) do obozów zagłady wywiezionych miało być 6300 Żydów, w pierwszej kolejności: bezrobotni, biedota oraz uchodźcy z innych miast.

5 lutego 1943 r. o godzinie 4:00 jednostki żandarmerii, gestapo oraz policji żydowskiej rozpoczęły przeszukiwania terenu getta, wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi. W trwającej około tygodnia akcji, na miejscu rozstrzelano około tysiąc osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy.

Program uroczystości oraz wydarzeń artystycznych upamiętniających ofiary akcji lutowej:

17:00 rozpoczęcie klezmerską muzyką (grają Krzysztof Pilat, Mirosław Jaroszuk)

17:15 recytacja tekstów: Opowieść o tzw. akcji lutowej (czytają Dariusz Szada-Borzyszkowski, Jacek Dojlidko)

17:30 przejście pochodów z towarzyszeniem muzyki pod Pomnik Bohaterów Powstania w Getcie przy ulicy Żabiej

17:50 czytanie fragmentów: Pamiętnika Dawida Szpiro (czyta Dariusz Szada-Borzyszkowski) oraz nazwisk z listy ofiar akcji lutowej, zapalenie świeczek upamiętniających pomordowanych

18:00 złożenie kwiatów przez Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego pod Pomnikiem Bohaterów Powstania w Getcie

mapa z zaznaczonymi lokalizacjami rocznicowych uroczystości: http://bok.bialystok.pl/pliki/mapa-75duża_trasa2.pdf

 

5. 31 stycznia o godz.16.30 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku zapraszają na spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W programie prelekcja Anny Pyżewskiej (IPN Białystok) pt. "Pamięć o Zagładzie społeczności żydowskiej Białostocczyzny na przestrzeni lat”.

środa 31 stycznia o godz. 16.30 na Przystanku Historia IPN przy ul. Warszawskiej 48.

 

4. 26 stycznia: Mural "Utkany wielokulturowością"odnowiony. Nie ma swastyki, jest menora.

Mural "Utkany wielokulturowością" znajdujący się na budynku przy al. Piłsudskiego 19/1 został odmalowany. Nie ma śladu po swastyce, którą ktoś wymalował w miejscu żydowskiej menory.
 

Mural odnowiony. Nie ma swastyki, jest menora [ZDJĘCIA]

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Klamra przy współpracy ze Stowarzyszeniem 9/12 i Miastem. Piątkową akcję wpierały także: Normalny Białystok oraz Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku. Również każdy z mieszkańców mógł przyjść na miejsce i wyrazić swój sprzeciw przeciwko rasistowskim zachowaniom. Na miejscu można było nie tylko obejrzeć odnowioną pracę, ale też wziąć udział w nietypowej akcji. Każdy chętny, pod muralem, na szarym fragmencie ściany mógł odcisnąć dłoń wcześniej pokrytą kolorową farbą.

Mural "Utkany wielokulturowością" nawiązuje do białostockiego przemysłu włókienniczego, tworzonego niegdyś przez społeczność żydowską, a umieszczone napisy odwołują się do wielokulturowego charakteru miasta. Pracę stworzyli wolontariusze biorący udział w projekcie "Mow@ Miłości", który w 2015 r. realizowała Fundacja Klamra. Wcześniej miał on swoją odsłonę w 9 miastach.

- Ten mural był nietknięty przez dwa lata - mówił Dariusz Paczkowski, artysta streetartowy z Fundacji Klamra, pod którego okiem powstała praca. - Nie ma naszej zgody na nienawiść, rasizm czy antysemityzm - podkreślił.

Mural został odnowiony. W jego centralnym miejscu znów pojawiła się menora - symbol judaizmu.

W akcji odnowienia muralu uczestniczył także Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, którego wypowiedź podczas tego wydarzenia była współbrzmiąca z białostockimi radnymi którzy na styczniowej sesji rady miasta przyjęli stanowisko potępiające incydentalne akty rasizmu i ksenofobii oraz wezwali do podjęcia wszelkich działań prowadzących do wykrycia sprawców tych aktów. W dokumencie czytamy m.in.: "Rada Miasta Białystok, jako demokratyczna reprezentacja wszystkich mieszkańców naszego miasta, pragnie wyrazić ubolewanie, jak również kategoryczny sprzeciw w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej jednostkowymi przejawami rasizmu i ksenofobii reprezentowanymi przez totalitarne systemy. Białystok to miasto dumne ze swej wspaniałej historii i swoich wybitnych obywateli, wśród których znaleźć możemy ludzi różnych wyznań i narodowości. To jednocześnie miasto, na którym totalitarny obłęd ubiegłego stulecia odcisnął wyjątkowo bolesne piętno w postaci masowych mordów, deportacji i barbarzyńskich zniszczeń. W związku z tym zobowiązani jesteśmy do wyrażenia przekonania, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na symbolikę nawiązującą do rasowej, narodowej czy religijnej nienawiści, na hasła czy znaki odwołujące się do ideologii totalitarnej".

 

3. 26 stycznia o godz.17.00 w Centrum Zamenhofa, ul. Warszawska 19 prezentowana była Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego, spotkanie miało miejsce w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Gośćmi spotkania byli współredaktorzy polskiego wydania Księgi pamięci, panowie Wojciech Konończuk i Doroteusz Fionik,

Więcej o tym wydawnictwie na stronie www.centrumzamenhofa.pl/art,562,ksiega-pamieci-zydow-bielska-podlaskiego

 

2. W ramach cyklu "Środy literackie" w Książnicy Podlaskiej 17 stycznia o godz.17.00 spotkaliśmy się z Ewą Krychniak która zaprezentowała swoje opracowanie tematu Oświata i kultura żydowska Białostocczyzny okresu międzywojennego i jej wyniszczenie podczas II wojny światowej

Ewa Krychniak - (1971) - ur. w Sokółce. Absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej oraz Studiów Podyplomowych z zakresu Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1991 r. pracuje jako nauczyciel bibliotekarz, a od 2013 r. również jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce. Książka Oświata i kultura żydowska Białostocczyzny okresu międzywojennego i jej wyniszczenie podczas II wojny światowej stanowi obszerne, wielostronne opracowanie historii osadnictwa żydowskiego na Białostocczyźnie, kształtowania się i krzepnięcia wspólnoty, jej życia codziennego i wreszcie jej eksterminacji w okresie II wojny Światowej. 

 1. 9.01.2017 Michael Schudrich w Zmianie Klimatu / spotkanie wokół książki "Nie ma rzeczy niemożliwych"

 Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski, nie trzeba przedstawiać. Znany jest z racji pełnionej funkcji, a także ze swego charakteru – zawsze uśmiechnięty, rozmowny. Ale co o  nim wiemy, oprócz tego, że jest polskim rabinem i amerykańskim Żydem?

Nie przypadkiem zbiór rozmów, które przeprowadziła z nim Irena Wiszniewska nosi tytuł "Nie ma rzeczy niemożliwych". W latach siedemdziesiątych nastoletni Michael widział ptaki wlatujące przez wybite okna do warszawskiej synagogi Nożyków. W latach dziewięćdziesiątych rabin Michael przewoził ze Stanów na pół legalnie samolotami rejsowymi skrzynie mrożonych koszernych kurczaków... na żydowskie obozy Laudera. Był świadkiem kluczowych wydarzeń ze współczesnej historii Polski i jest współtwórcą żydowskiego odrodzenia w kraju, gdzie Żydów miało już nie być.

9 stycznia w Zmianie Klimatu Irena Wiszniewska rozmawiała z rabinem Schudrichem, o tym co było i na ile „Dobra zmiana” wpływa na życie Żydów i nie-Żydów.

Irena Wiszniewska – dziennikarka, pisarka, we Francji wydała reportaże o Litwie Paroles Dégelées, w Polsce zbiór wywiadów "My, Żydzi z Polski". Uprawia street art, opowiadając historie na ulicach miast Prowansji, na Madagaskarze i w Odessie.
__________________________________
Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, Białystok

 

Rok 2017

9. W piątek 1 grudnia o godz.19  zapraszamy na  koncert promujący płytę zespołu Lecha Mazurka Lech Frey Trio. 

WOAK Spodki, ul. Św. Rocha 14. Wstęp wolny  

 

8. 3 listopada w Orli uczcimy pamięć 75 rocznicy ostatecznej zagłady orlańskich Żydów.

           

 

7. TPKŻ zaprasza na muzyczne wydarzenia które są naszym udziałem w festiwalu WSCHÓD KULTURY - INNY WYMIAR

Koncert Trio Mandili 31 sierpnia o 20.30 w filharmonii białostockiej na Podleśnej

Fenomen prosto z Gruzji - zespół trzech młodych wokalistek, który stał się absolutnym hitem Internetu i przebojem wdarł się na światowe rynki muzyczne. Grupa w składzie: Anna Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsikarauli w szybkim tempie stała się jednym z czołowych 'towarów eksportowych' Gruzji i zyskuje rzesze fanów na całym świecie. Wszystko zaczęło się od opublikowania amatorskiego nagrana na kanale YouTube, na którym dziewczyny śpiewają tradycyjną, gruzińską piosenkę. Niespodziewanie dla wszystkich, łącznie z samymi wokalistkami, wideo osiągnęło zawrotną oglądalność. Tak powstało Trio Mandili. Na festiwalu Wschód Kultury / Inne Brzmienia będzie zatem niepowtarzalna możliwość sprawdzenia, jak skład, znany dziś na całym świecie z Internetu, prezentuje się na żywo.
Organizatorzy: MKiDN, NCK, Kultura Dostępna, Wschodzący Białystok,Białostocki Ośrodek Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej

Koncert   Ola Bilińska  -  Šulinys / Studnia / The Well

1.09.2017 piątek, godz.18.00 - taras BOK/CLZ ul. Warszawska 19    wstęp wolny, obowiązuja wejsciówki

Najnowszy projekt intrygującej kompozytorki, multiinstrumentalistki ale przede wszystkim charyzmatycznej wokalistki Oli Bilińskiej jest specjalnie przygotowywany na Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, a białostocki koncert będzie jego oficjalną premierą.                          

Autorka nazywa go nowatorską, magiczną podróżą do świata mistycznego folku. Zgłębia w nim istotę miejsca, w którym coraz bardziej zapuszcza korzenie – Suwalszczyzny, niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskiego pogranicza.

Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji Oli Bilińskiej ludową muzyką litewską, a w szczególności formą sutartines czyli wielogłosowych pieśni – kanonów.

Ten wokalny, tradycyjny element będzie wpleciony w utwory o nowoczesnych, rozbudowanych formach muzycznych i bogatych rytmicznie.

Użyte w projekcie instrumentarium znakomicie łączy akustyczne brzmienia tradycyjnych instrumentów z subtelną, smakowitą elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje jednak ludzki głos / wielogłos.

Do udziału w projekcie Ola Bilińska zaprosiła trzy znakomicie śpiewające tradycyjne pieśni Litwinki – siostry Lauksminę, Domakinję i Ramintę Krisciunaite, które tworzą zjawiskowy i barwny litewski (trój)głos doskonale wpisujący całe wydarzenie w przestrzeń pomiędzy tradycją a odkrywaniem nowego.

Tekst piosenek, które zabrzmią po polsku i litewsku, a niektóre z nich także po angielsku to napisane przez Bilińską wiersze - baśnie, mity i legendy, które oddają całą niezwykłość suwalskiego pogranicza.

Formacja wystąpi w składzie:

Ola Bilińska – śpiew, elektronika, Luksmina Krisciunaite - śpiew, Raminta Krisciunaite - śpiew Domakinja Krisciunaite - śpiew, Hubert Zemler – instrumenty perkusyjne, Igor Nikiforow – instrumenty perkusyjne, śpiew, Sebastian Witkowski - bas

6. Wkrótce - przełom sierpnia i września - kolejna edycja Festiwalu WSCHÓD KULTURY - INNY WYMIAR 2017

jest takie wydarzenie podczas tegorocznego festiwalu jest

Wystawa    Sąsiedzi wyjechali do Treblinki      - tam trzeba być

11.08.2017, w godz. 18.00-20.00 – wernisaż
3.09.2017, godz. 18.30 – spotkanie z artystami i promocja katalogu towarzyszącego wystawie
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny - wystawa czynna do 6.09.2017

W 1942 roku, podczas konferencji w Wannsee, władze III Rzeszy podjęły decyzję o „ostatecznym rozstrzygnięciu kwestii żydowskiej”. Sporządzono listę z dokładnymi danymi – z ilu Żydów należy „oczyścić” każdy z europejskich krajów. Pośród nazw państw wymieniony jest tylko jeden okręg – Bezirk Białystok, z liczbą Żydów do likwidacji 400.000.
Konsekwencje tej decyzji nawet dziś trudne są do objęcia. Po 75 latach nie dają o tym zapomnieć zrujnowane przedwojenne kamienice w centralnych punktach miast, puste siedliska, zachwaszczone kirkuty. Są jak wyrzut sumienia – ani o nich zapomnieć i zburzyć, ani je zagospodarować. Wrosły w krajobraz, opatrzyły się. Mało kto zapyta o ich dawnych mieszkańców. Zazwyczaj po prostu nie wiemy, że w drodze do szkoły czy pracy mijamy ruiny domów, należących do Żydów, którzy zginęli w Treblince.

Wystawa przygotowywana w związku z 75. rocznicą konferencji w Wannsee.  To pierwsza w Białymstoku wystawa, która językiem sztuki współczesnej mówi o relacjach polsko-żydowskich, o pustce jaką odczuwamy po Holokauście.

Artyści: Ewa Chacianowska, Aleksandra Czerniawska, Grzegorz Dąbrowski, Małgorzata Dmitruk, Paweł Grześ, Krystyna Piotrowska, Rafał Siderski, Katarzyna Zabłocka, Tomasz Waszczeniuk, Janusz Badurski
Kuratorka wystawy: Magdalena Godlewska-Siwerska
Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Anda Rottenberg, Krystyna Piotrowska, Ewa Rogalewska, Krzysztof Godlewski.
Prowadzenie: Katarzyna Sztop-Rutkowska

Organizatorzy: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury

 

5. Lech Frey Trio przy finansowym wsparciu TPKŻ wyda wkrótce nową płytę ''Mój dom to był Białystok''

czekamy....

 

4. Minęło lato bolesnych rocznic wydarzeń z okresu II wojny światowej, które w naszym rejonie zmieniły diametralnie skład narodowościowy -  eliminując z niego Żydów

spalenie Wielkiej synagogi w Białymstoku, Jedwabne, Radziłów, Tykocin-Łopuchowo, powstanie w białostockim getcie i wiele innych - mniej znanych

3. Czy byliście już na stronie internetowej Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku ... nareszcie wiedza o historii i żydowskich śladach w naszym rejonie -  ma ona odsyłacz w zakładce ''Linki w naszych klimatach'' ale pozwolę sobie jeszcze raz ją wskazać bo może jeszcze ktoś na niej nie był a warto  ...

https://www.jewishbialystok.pl/

2. 36 Polski Kongres Esperancki

w Białymstoku - rodzinnym mieście Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka - spotkają się esperantyści z całego kraju. Podczas trzydniowego (12-14.05) kongresu wezmą udział w wykładach, spotkaniach i pokazach. 

Kongres rozpocznie się w piątek o godz. 15.30 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Podczas oficjalnego otwarcia zabrzmi hymn La Espero w nowej aranżacji, a także wystąpi zespół dziecięcy Uku-Donaco Bjalistoko. W programie są m.in. prelekcje czy konkurs wiedzy o językach świata. Esperantyści zrobią sobie też wspólne zdjęcie na dziedzińcu Pałacu Branickich. Wieczorem w Famie wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Przed kongresem, w piątek rano, Książnica Podlaska zaprasza również na konferencję naukową "Esperanto. Idea - Język - Twórca", która będzie poświęcona Ludwikowi Zamenhofowi i jego dziedzictwu.

W weekend esperantyści będą m.in. spacerować po mieście śladami Ludwika Zamenhofa i Jakuba Szapiro, poznawać nowe wydawnictwa esperanckie, obejrzą filmy i udadzą się na wycieczkę do Tykocina, Europejskiej Wioski Bocianiej i Narwiańskiego Parku Narodowego.

Pełny program tych Dni m.in. na stronie http://www.bialystokonline.pl/36-polski-kongres-esperancki,impreza,113703,11,1.html

w jego uzupełnieniu po sobotnim spacerze o 12.30 lub ciut wcześniej rozpoczną się warsztaty kuchni żydowskiej w restauracji "Z pieca" przy ul. Dąbrowskiego 19, na które zapraszamy - poprowadzi Dariusz Szada-Borzyszkowski przy pomocy Agaty Czemierys

Organizatorzy wydarzenia to: Polski Związek Esperantystów, Białostockie Towarzystwo Esperantystów i Białostocki Ośrodek Kultury.

 

 

1. XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce będzie obchodzony 20 stycznia 2017r.

Przed laty został on ustanowiony z ogólnopolskiej inicjatywy Referatu ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Kościoła Katolickiego w Polsce.

W nawiązaniu do obchodów już XX Dnia Judaizmu, w Dąbrowie Białostockiej w tym dniu będą miały miejsce:

o godz. 11.00  – wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim -z inicjatywy pani prof. Doroty Budzińskiej, udział weźmie m.in. Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Grodnie - Borys Kwiatkowski

o godz. 13.00 - koncert muzyki żydowskiej (klezmerskiej) i klasycznej w wykonaniu grupy orkiestralnej "Laudate Dominum" z Grodna i Mińska oraz skrzypka Slawy Pańkow’a. Z inicjatywy i na zaproszenie LO Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika i Urzędu Gminy w Dąbrowie Białostockiej

informację zawdzięczamy: Eugeniuszowi A. Kołodzinowi - Dyrektorowi "Shomer-International" Asocjacji na rzecz dialogu Żydów i Chrześcijan na Białorusi 

 

 BYŁO, minęło, a może warto pamiętać, że było:  zobacz zakładkę KALENDARIUM  naszych - Towarzystwa czasów