1. 17.12.2011.W sali Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 14 miała miejsce premiera Etiudy filmowej "Ołówek" jako efekt finalny projektu TPKŻ zrealizowanego przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku.

W programie imprezy znalazły się:

Fragmenty spektaklu "Szmonces i Liryka" w wykonaniu studentów IV roku  AT pod opieką pedagogiczną - Artur Dwulit, przygotowanie wokalne: Bożena Bojaryn-Przybyła, kierownictwo muzyczne: Romuald Kozakiewicz

 

Pokaz filmu "Ołówek"

Spotkanie uczestników, twórców i wykonawców (przy lampce wina) w foyer teatru z towarzyszeniem muzyki Ali i Rafała Grabowskich (Chanajki) oraz warta obejrzenia wystawa "Oblicza masek w teatrze"

  1. 9.12.2011.W w ramach imprez 12 Białostockich Dni Zamenhofa, w Centrum Esperanto w B-stoku , miała miejsce premiera Spektaklu muzycznego "Rivke i jej sny" w wykonaniu Alicji i Rafała Grabowskich, jako projektu TPKŻ, zainicjowanego i zrealizowanego przez Alę i jej mężą, dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Zdjęcia w zakładce Galeria.
  2. 28.11.2011.W Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych, ul. Świętojańska 22 lok 1odbyło się spotkanie na  temat: "DAWID SZPIRO I JEGO DZIENNIK", poświęcone okupacji radzieckiej i niemieckiej widzianej oczyma chłopaka pochodzącego z zamożnego białostockiego domu właścicieli fabryk. Chłopaka, który jak całe pokolenie międzywojennych dzieci szybko musiał dorosnąć i dojrzeć, i też oddać życie. Jego dziennik jest o tyle ciekawy że kończy się tak jak się zaczął, jakby nie miał końca i początku, tak jak historia wielu bezimiennych Żydów.

Prowadzenie: Magda Urban na podstawie publikacji wydawnictwa Collegium Suprasliensis

  1. 26.10.2011.W tym dniu w kamienicach które dożywają swoich dni,  przy ul Sienkiewicza 112 w Białymstoku kręcone były zdjęcia do etiudy filmowej "Ołówek"

wg pomysłu Tomka Wiśniewskiego,

kilka zdjęć z planu filmowego w zakładce Galeria,

a w linku trochę tego jak było i co wkrótce stanie się naszym dzieckiem - "dziełkiem"

http://www.youtube.com/user/bagnowka7?feature=mhee#p/u/0/Afb1kHFjbuE

http://www.youtube.com/watch?v=vSZ27Q3nw3k

 

  1. 23.05.2011.W naszej siedzibie miał miejsce bardzo ciekawy wykład Małgorzaty Sliż z Krakowa (pracuje w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie, oprócz tego wykłada na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim)"Społeczność żydowska Galicji w okresie autonomii (status prawny na tle pozostałych ziem polskich)" na bazie jej książki: Galicyjscy Żydzi w drodze do równouprawnienia 1849-1914. Pani Małgorzata bardzo ciekawie mówiła o wynikach swojej pracy w tym temacie, dzięki niej mogliśmy się dowiedzieć dlaczego tam najlepiej układało się współżycie Żydów i Polaków, a nawet z pewną nostalgią za czasami monarchii austro-węgierskiej mogliśmy antycypować jak wyglądałby świat  bez jej rozpadu i bez pierwszej i drugiej wojny światowej. W FotoGalerii2011 kilka zdjęć z tego spotkania.
  2. 21.05.2011.W Muzeum w Tykocinie - Wielka Synagoga miał miejsce koncert „Rivke i jej sny” w wykonaniu zespołu Chanajki z Białegostoku
  3. 19.05.2011.Wielkiej Synagodze w Tykocinie, oddziale Muzeum Podlaskiego otwarto wystawę: Fotografia Żydów Polskich "I ciągle widzę ich twarze". Wystawę zorganizowała Fundacja SHALOM z fotografii nadesłanych na konkurs "Ocalić od zapomnienia". Fundacja Shalom w 1994 r. ogłosiła apel ”Ocalić od zapomnienia” i rozpoczęła zbieranie archiwalnych fotografii – jedynej pamiątki po ludziach, których już nie ma. W ten sposób powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. Zawiera ona zdjęcia przechowane wśród rodzinnych pamiątek, ale też i te cudem ocalałe w czasie wojny – porzucone, zniszczone, odnalezione na strychach domów. Przedstawiają one ludzi w różnym wieku, różnych zawodów i zamożności, często bezimiennych. Są portrety i fotografie zbiorowe - rodzinne, zrobione w gronie przyjaciół, pokazujące uczniów, członków różnych stowarzyszeń i organizacji. Zostały zatrzymane w kadrze fragmenty codziennego życia.Wystawa gościła w galeriach i muzeach Europy, Ameryki Pn i Płd, na Bliskim Wschodzie
    W Tykocinie byłae czynna do 30 września 2011.
  4. 14.05.2011/Podczas Nocy Muzeów w Tykocinie, można było odbyć spacer z przewodnikiem po Tykocinie, zwiedzić Wielką Synagogę i wystawy w Domu Talmudycznym oraz zobaczyć i posłuchać: Przedstawienie Kabaretowe pt."Moniek Przepiórko i inni" w wykonaniu Teatru Żydowskiego w Warszawie. W programie przedstawienia są popularne monologi, skecze i piosenki z przedwojennego kabaretu w języku polskim. Teksty Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Jerzego Turandota i B. Norskiego - Nożycy do muzyki H. Warsa, J. Petersburskiego i Z. Białostockiego. Można będzie usłyszeć także popularne szlagiery żydowskie w języku żydowskim, polskim i hebrajskim.
  5. 9.05.2011.W naszej siedzibie Darek Haponik  mówił o ,,Kuchni koszernej" oraz zorganizował degustację kilku żydowskich potraw.
  6. 28.03.2011. W naszej siedzibie miało miejsce potkanie z panią Joanna Auron - Górską, na temat "Pozycja kobiety w judaizmie".
  7. 4.03.2011. NaFestiwalu kulturw Szkole Podstawowej nr 12 ul. KEN-a 1A,w Białymstoku, obok grup: ormiańskich, białoruskich, ukraińskich, romskich, polskich-podlaskich wystapił 14-osobowy zespół Lecha Mazurka Young Folk Crew z muzyką żydowską.