9. W piątek 1 grudnia o godz.19  zapraszamy na  koncert promujący płytę zespołu Lecha Mazurka Lech Frey Trio. 

WOAK Spodki, ul. Św. Rocha 14. Wstęp wolny  

 

8. 3 listopada w Orli uczcimy pamięć 75 rocznicy ostatecznej zagłady orlańskich Żydów.

            

 

7. TPKŻ zaprasza na muzyczne wydarzenia które są naszym udziałem w festiwalu WSCHÓD KULTURY - INNY WYMIAR

Koncert Trio Mandili 31 sierpnia o 20.30 w filharmonii białostockiej na Podleśnej

Fenomen prosto z Gruzji - zespół trzech młodych wokalistek, który stał się absolutnym hitem Internetu i przebojem wdarł się na światowe rynki muzyczne. Grupa w składzie: Anna Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsikarauli w szybkim tempie stała się jednym z czołowych 'towarów eksportowych' Gruzji i zyskuje rzesze fanów na całym świecie. Wszystko zaczęło się od opublikowania amatorskiego nagrana na kanale YouTube, na którym dziewczyny śpiewają tradycyjną, gruzińską piosenkę. Niespodziewanie dla wszystkich, łącznie z samymi wokalistkami, wideo osiągnęło zawrotną oglądalność. Tak powstało Trio Mandili. Na festiwalu Wschód Kultury / Inne Brzmienia będzie zatem niepowtarzalna możliwość sprawdzenia, jak skład, znany dziś na całym świecie z Internetu, prezentuje się na żywo.
Organizatorzy: MKiDN, NCK, Kultura Dostępna, Wschodzący Białystok,Białostocki Ośrodek Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej

Koncert   Ola Bilińska  -  Šulinys / Studnia / The Well

1.09.2017 piątek, godz.18.00 - taras BOK/CLZ ul. Warszawska 19    wstęp wolny, obowiązuja wejsciówki

Najnowszy projekt intrygującej kompozytorki, multiinstrumentalistki ale przede wszystkim charyzmatycznej wokalistki Oli Bilińskiej jest specjalnie przygotowywany na Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, a białostocki koncert będzie jego oficjalną premierą.                          

Autorka nazywa go nowatorską, magiczną podróżą do świata mistycznego folku. Zgłębia w nim istotę miejsca, w którym coraz bardziej zapuszcza korzenie – Suwalszczyzny, niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskiego pogranicza.

Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji Oli Bilińskiej ludową muzyką litewską, a w szczególności formą sutartines czyli wielogłosowych pieśni – kanonów.

Ten wokalny, tradycyjny element będzie wpleciony w utwory o nowoczesnych, rozbudowanych formach muzycznych i bogatych rytmicznie.

Użyte w projekcie instrumentarium znakomicie łączy akustyczne brzmienia tradycyjnych instrumentów z subtelną, smakowitą elektroniką. Elementem głównym i wiodącym pozostaje jednak ludzki głos / wielogłos.

Do udziału w projekcie Ola Bilińska zaprosiła trzy znakomicie śpiewające tradycyjne pieśni Litwinki – siostry Lauksminę, Domakinję i Ramintę Krisciunaite, które tworzą zjawiskowy i barwny litewski (trój)głos doskonale wpisujący całe wydarzenie w przestrzeń pomiędzy tradycją a odkrywaniem nowego.

Tekst piosenek, które zabrzmią po polsku i litewsku, a niektóre z nich także po angielsku to napisane przez Bilińską wiersze - baśnie, mity i legendy, które oddają całą niezwykłość suwalskiego pogranicza.

Formacja wystąpi w składzie:

Ola Bilińska – śpiew, elektronika, Luksmina Krisciunaite - śpiew, Raminta Krisciunaite - śpiew Domakinja Krisciunaite - śpiew, Hubert Zemler – instrumenty perkusyjne, Igor Nikiforow – instrumenty perkusyjne, śpiew, Sebastian Witkowski - bas

6. Wkrótce - przełom sierpnia i września - kolejna edycja Festiwalu WSCHÓD KULTURY - INNY WYMIAR 2017

jest takie wydarzenie podczas tegorocznego festiwalu jest

Wystawa    Sąsiedzi wyjechali do Treblinki      - tam trzeba być

11.08.2017, w godz. 18.00-20.00 – wernisaż
3.09.2017, godz. 18.30 – spotkanie z artystami i promocja katalogu towarzyszącego wystawie
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny - wystawa czynna do 6.09.2017

W 1942 roku, podczas konferencji w Wannsee, władze III Rzeszy podjęły decyzję o „ostatecznym rozstrzygnięciu kwestii żydowskiej”. Sporządzono listę z dokładnymi danymi – z ilu Żydów należy „oczyścić” każdy z europejskich krajów. Pośród nazw państw wymieniony jest tylko jeden okręg – Bezirk Białystok, z liczbą Żydów do likwidacji 400.000.
Konsekwencje tej decyzji nawet dziś trudne są do objęcia. Po 75 latach nie dają o tym zapomnieć zrujnowane przedwojenne kamienice w centralnych punktach miast, puste siedliska, zachwaszczone kirkuty. Są jak wyrzut sumienia – ani o nich zapomnieć i zburzyć, ani je zagospodarować. Wrosły w krajobraz, opatrzyły się. Mało kto zapyta o ich dawnych mieszkańców. Zazwyczaj po prostu nie wiemy, że w drodze do szkoły czy pracy mijamy ruiny domów, należących do Żydów, którzy zginęli w Treblince.

Wystawa przygotowywana w związku z 75. rocznicą konferencji w Wannsee.  To pierwsza w Białymstoku wystawa, która językiem sztuki współczesnej mówi o relacjach polsko-żydowskich, o pustce jaką odczuwamy po Holokauście.

Artyści: Ewa Chacianowska, Aleksandra Czerniawska, Grzegorz Dąbrowski, Małgorzata Dmitruk, Paweł Grześ, Krystyna Piotrowska, Rafał Siderski, Katarzyna Zabłocka, Tomasz Waszczeniuk, Janusz Badurski
Kuratorka wystawy: Magdalena Godlewska-Siwerska
Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Anda Rottenberg, Krystyna Piotrowska, Ewa Rogalewska, Krzysztof Godlewski.
Prowadzenie: Katarzyna Sztop-Rutkowska

Organizatorzy: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, Białostocki Ośrodek Kultury

 

5. Lech Frey Trio przy finansowym wsparciu TPKŻ wyda wkrótce nową płytę ''Mój dom to był Białystok''

czekamy....

 

4. Minęło lato bolesnych rocznic wydarzeń z okresu II wojny światowej, które w naszym rejonie zmieniły diametralnie skład narodowościowy -  eliminując z niego Żydów

spalenie Wielkiej synagogi w Białymstoku, Jedwabne, Radziłów, Tykocin-Łopuchowo, powstanie w białostockim getcie i wiele innych - mniej znanych

3. Czy byliście już na stronie internetowej Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku ... nareszcie wiedza o historii i żydowskich śladach w naszym rejonie -  ma ona odsyłacz w zakładce ''Linki w naszych klimatach'' ale pozwolę sobie jeszcze raz ją wskazać bo może jeszcze ktoś na niej nie był a warto  ...

https://www.jewishbialystok.pl/

2. 36 Polski Kongres Esperancki

w Białymstoku - rodzinnym mieście Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka - spotkają się esperantyści z całego kraju. Podczas trzydniowego (12-14.05) kongresu wezmą udział w wykładach, spotkaniach i pokazach. 

Kongres rozpocznie się w piątek o godz. 15.30 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Podczas oficjalnego otwarcia zabrzmi hymn La Espero w nowej aranżacji, a także wystąpi zespół dziecięcy Uku-Donaco Bjalistoko. W programie są m.in. prelekcje czy konkurs wiedzy o językach świata. Esperantyści zrobią sobie też wspólne zdjęcie na dziedzińcu Pałacu Branickich. Wieczorem w Famie wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. 

Przed kongresem, w piątek rano, Książnica Podlaska zaprasza również na konferencję naukową "Esperanto. Idea - Język - Twórca", która będzie poświęcona Ludwikowi Zamenhofowi i jego dziedzictwu.

W weekend esperantyści będą m.in. spacerować po mieście śladami Ludwika Zamenhofa i Jakuba Szapiro, poznawać nowe wydawnictwa esperanckie, obejrzą filmy i udadzą się na wycieczkę do Tykocina, Europejskiej Wioski Bocianiej i Narwiańskiego Parku Narodowego.

Pełny program tych Dni m.in. na stronie http://www.bialystokonline.pl/36-polski-kongres-esperancki,impreza,113703,11,1.html

w jego uzupełnieniu po sobotnim spacerze o 12.30 lub ciut wcześniej rozpoczną się warsztaty kuchni żydowskiej w restauracji "Z pieca" przy ul. Dąbrowskiego 19, na które zapraszamy - poprowadzi Dariusz Szada-Borzyszkowski przy pomocy Agaty Czemierys

Organizatorzy wydarzenia to: Polski Związek Esperantystów, Białostockie Towarzystwo Esperantystów i Białostocki Ośrodek Kultury.

 

 

1. XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce będzie obchodzony 20 stycznia 2017r.

Przed laty został on ustanowiony z ogólnopolskiej inicjatywy Referatu ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Kościoła Katolickiego w Polsce.

W nawiązaniu do obchodów już XX Dnia Judaizmu, w Dąbrowie Białostockiej w tym dniu będą miały miejsce:

o godz. 11.00  – wspólna modlitwa na cmentarzu żydowskim -z inicjatywy pani prof. Doroty Budzińskiej, udział weźmie m.in. Prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Grodnie - Borys Kwiatkowski

o godz. 13.00 - koncert muzyki żydowskiej (klezmerskiej) i klasycznej w wykonaniu grupy orkiestralnej "Laudate Dominum" z Grodna i Mińska oraz skrzypka Slawy Pańkow’a. Z inicjatywy i na zaproszenie LO Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika i Urzędu Gminy w Dąbrowie Białostockiej

informację zawdzięczamy: Eugeniuszowi A. Kołodzinowi - Dyrektorowi "Shomer-International" Asocjacji na rzecz dialogu Żydów i Chrześcijan na Białorusi