22. 10 grudnia o 18.00 w kawiarni FAMA (Legionowa 5) miała miejsce premiera polskiego wydania książki Rebeki Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora". W spotkaniu wzięła udział autorka publikacji 

W książce autorka opowiada o przeszłości naszego miasta i o jego historycznych mieszkańcach, którzy z różnych przyczyn od końca XIX wieku emigrowali do takich państw  jak Stany zjednoczone czy Palestyna, a później również do Argentyny, a nawet Australii a potem do Białegostoku tęsknili z najróżniejszych kontynentów, krajów i miast. Ich przywiązanie do Białegostoku było bardzo silne i tworzyło transnarodową wspólnotę białystokerów.

 

21. 3 listopada w Orli obchodziliśmy rocznicę zagłady orlańskich Żydów

 

                               

 

20. W dniach 19 i 20 października w Knyszynie i w Bielsku Podlaskim TPKŻ był współorganizatorem Popołudni z kulturą żydowską związanych ze świętem Sukkot, pn.:Wokół święta Sukkot - święta szałasów"

 

 

 

19.  17 października 2014 w Łomży miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w XXV edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Nagrodę III stopnia otrzymał dr Tomasz Wiśniewski z Białegostoku za dokumentowanie i popularyzowanie tradycji wielokulturowych na Podlasiu.

Poniżej pełny komunikat z rozstrzygnięcia tego konkursu:

NAGRODA I STOPNIA
prof. dr hab. Jan Miodek z Wrocławia za szerzenie kultury języka i rozwijanie świadomości językowej Polaków 
NAGRODA II STOPNIA 
ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski z Płocka za badania archiwalne związane z Mazowszem i twórczą współpracę ze środowiskami historycznymi 
NAGRODA III STOPNIA 
dr Tomasz Wiśniewski z Białegostoku za dokumentowanie i popularyzowanie tradycji wielokulturowych na Podlasiu 
WYRÓŻNIENIA 
Aleksandra Hołubecka-Zielnicowa z Wrocławia za pasję i zasługi w dokumentowaniu historii i kultury ziem pogranicza śląsko-wielkopolskiego; red. Ryszard Marut z Ciechanowa za osiągnięcia w rozwijaniu prasy regionalnej i lokalnej na Mazowszu; dr hab. Dorota K. Rembiszewska, prof. IS PAN, za badania nad gwarami Polski północno-wschodniej 
NAGRODA HONOROWA 
Stanisław Jan Rostworowski z Warszawy za kontynuowanie badań nad historią rodu Rostworowskich i podtrzymywanie pamięci o Zygmuncie Glogerze 
  XXV edycję Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera wraz z konferencją nt. „Elity polskie” sfinansowali:


18. 12 października 2014 o 18.00 w "Zmianie Klimatu" ul. Warszawska 6 Tomasz Wiśniewski i TPKŻ Białystok zaprezentowali premierę filmu T. Wiśniewskiego pt. „Park Centralny”.  

Najstarszy białostocki cmentarz żydowski z  1750 roku, tzw. „rabinacki” na terenie którego znajduje się dziś Park Centralny nadal ISTNIEJE!, ale jest przysypany piaskiem i gruzem!

W latach 1952 – 1954 głównym architektem Białegostoku był inżynier, uznany architekt Michał Bałasz (projektant ponad 100 kościołów i cerkwi!). Dziś, ten 90 letni człowiek postanowił powiedzieć prawdę. To on przed ponad 60 laty zdecydował o zasypaniu cmentarza. Dokonał tego przy cichej akceptacji ówczesnych komunistycznych władz.

Inżynier Bałasz mówi wprost: „Po wojnie cmentarz był rozkradany i dewastowany, był miejscem na które wysypywano bezkarnie śmiecie, na którym piło się alkohol. Trzeba to było jakoś powstrzymać. Podjąłem decyzję o zasypaniu tego cmentarza, bo to był jedyny dla niego ratunek. Obecnie uważam, że przyszedł czas, że powinniśmy go odkopać”.

Jego zdaniem, pod ziemią, stosunkowo płytko znajduje się około 1000 macew. Film „Park Centralny” rozpoczyna kampanię na rzecz odkopania najstarszego cmentarza w Białymstoku i stworzenia w tej przestrzeni w symbiozie z istniejącym parkiem, podziemnego lapidarium.

Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Dariusz Szada Borzyszkowski. Wezmą w niej udział m.in. Zbigniew Siwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej, Michał Bałasz, wybitny architekt, projektant ponad 100 kościołów i cerkwi, który w latach 50. XX wieku był architektem Białegostoku,  znany artysta rzeźbiarz prof Jerzy Grygorczuk, Antoni Oleksicki, wieloletni Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku oraz dr Tomasz Wiśniewski, reżyser filmu. 

 

17. 28 września w białostockiej Operze miała miejsce premiera "Skrzypka na dachu"

16. W poniedziałek, 25.08.2014 minęła 73 rocznica masakry, podczas której w ciągu dwóch dni przestała istnieć połowa ludności Tykocina. 

W Lesie Łopuchowskim przy pomniku, w miejscu gdzie dokonano zbrodni, uczczono pamięć ofiar. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady Izraela, gmin żydowskich w Polsce, władze Tykocina, a również nasi przyjaciele z Przedstawicielstwa Programu Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego "Shomer International" z Białorusi i nasi członkowie (TPKŻ). Po oficjalnych wystąpieniach złożono kwiaty i zapalono znicze. W czasie uroczystości usłyszeliśmy m.in.:

Marzena Pisarska-Kalisty, dyrektor Muzeum w Tykocinie: Sięgamy pamięcią do bolesnych dni. 25 i 26 sierpnia 1941 roku w Tykocinie hitlerowcy w ciągu dwóch dni wymordowali blisko 2,5 tysiąca osób. 24 sierpnia 1941 roku Niemcy wydali zarządzenie, by Żydzi z Tykocina zebrali się na rynku. Następnego dnia rano rynek został otoczony. Mężczyźni, kobiety i dzieci zostali wywiezieni do Lasu Łopuchowskiego. Wcześniej hitlerowcy wykopali tam trzy ogromne doły. Część ludzi wrzucano tam żywcem. Od zagłady uratowało się około 150 osób, gdyż wcześniej uciekli z miasteczka. Wojnę przeżyło 21 Żydów. Wyginęła cała społeczność żydowska, po której została tylko synagoga. w maju 1944 roku Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych większość tykocińskich rodzin. 
Los tykocińskich Żydów i cierpienie ocalałych nie mogą odejść w niepamięć. W milczeniu pochylamy głowy i prosimy Boga, by powstrzymał ludzkość przed powtórzeniem takich potworności.

Eugeniusz Kołodzin z Programu Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego "Shomer International": - Chciałbym, by takie spotkania były okazją do zadania sobie pytania: co robimy każdego dnia, każdy na swoim miejscu, by podobne tragedie w przyszłości już się nie zdarzyły. Każdy na swoim miejscu, w każdej minucie, jest w stanie budować i przeciwdziałać złym zachowaniom. Wszystko zaczyna się od umysłu i serca.

Później w synagodze w Tykocinie wystąpił zespół z Mińska Baruch Band, który wykonuje pieśni współczesnych żydowskich autorów w języku hebrajskim, jidysz, rosyjskim i polskim.

W Galerii - zakładka "Łopuchów-Tykocin 2014" kilka zdjęć z uroczystości upamiętniających tą bolesną rocznicę.

 15. Zarzad TPKŻ  i Rada Międzynarodowego Przedstawicielstwa Programu Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego"SHomer International" BY-EU  zapraszają na wystawę eksponatów z Muzeum Historii Żydów Polskich (z Warszawy) i Muzeum Historii Żydów Grodzieńszczyzny przy Synagodze Grodzieńskiej i uroczyste koncerty muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołów z Białorusi:

24.08. - godz.14:00 - Synagoga Chasydzka w Orli (pierwsze spotkanie z planowanego cyklu "Popołudnie z kulturą żydowską", w programie również pokaz filmu dokumentalnago w reż. D.Szada-Borzyszkowskiego)

 

24.08. - godz.18:00 - Zamek Królewski w Tykocinie
http://zamekwtykocinie.pl/news/show/120#ad-image-0 

25.08. - godz.12:00 - Muzeum-Synagoga w Tykocinie
http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/co-gdzie-kiedy-mainmenu-58/6393-uroczysto-w-tykocinie.html 
http://www.muzeum.bialystok.pl/s,uroczystosc-poswiecona-pamieci-zydow-tykocinskich-w-73.-rocznice-zaglady,212.html 

(dodatkowe informacje można uzyskać tel. 534-381000 lub 785-985223 - reż. Dariusz Szada-Borzyszkowski.)

 

Dziękujemy za obecność i wsparcie!

Borys Baruch Idzelchyk - Kierownik zespołu "Baruch-band"

Eugeniusz A.Kołodzin - Dyrektor Przedstawicielstwa Programu Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego

"SHomer International" BY-PL

Program ofthe Judeo-Christian Dialogue 'SHOMER  International' © 2011-2014

mob.: +375(44) 775-54-55/  (29) 585-54-55  tel.: +375(17) 208-20-98   www.Shomer-int.org

14. 16.08.2014 71 rocznica powstania w białostockim gettcie

13. 26 czerwca 2014 r. o godzinie 18.00 w kawiarni „Fama” Białostockiego Ośrodka Kultury, ul. Legionowa 5 w Białymstoku, miało miejsce  inauguracyjne "Białostockie Spotkanie  Chrześcijańsko-Żydowskie", zorganizowane przez Fundację Laboratorium Badań i działań Społecznych "SocLab" oraz Polską Radę Chrześcijan i Żydów. 

Pierwsze inauguracyjne spotkanie miało temat „Tikkun Olam  Naprawa Świata”. Wokół tematu postawy wobec niesprawiedliwości i cierpienia we współczesnym świecie rozmawiali zarówno przedstawiciele judaizmu, jak i chrześcijaństwa. Inicjatorem „Spotkań” jest Polska Rada Chrześcijan i Żydów (http://www.prchiz.pl/). W ramach spotkania wystąpili:

Rabin Joel Chaim Nowicki -“ chasydzki rabin związany z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, absolwent Akademii Medycznej i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jesziw Dwar Jeruszalaim w Jerozolimie i Hamiwtar w Efracie

  1. Marek Nowak OP: Dominikanin, dr hab. filozofii, pracuje na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Razem z Stanisławem Krajewskim prowadzi seminarium na UW na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Za swój wkład w dialog polsko-żydowski zostałem uhonorowany w 1998 roku nagrodą Fundacji Polcul.

Moderatorem spotkania będzie Bogdan Białek: psycholog, dziennikarz, wydawca. Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, członek zarządu internetowej Jesziwy Pardes-Akademii Judaizmu, Przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, Członek Honorowy Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” w Krakowie oraz członek Komitetu Honorowego Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego. Redaktor naczelny czasopisma "Charaktery".

Spotkaniu towarzyszył występ Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza (http://www.onisimowicza.pl/).

Odbyła się również projekcja filmu „Miszka” w reż Dariusza Szady Borzyszkowskiego. Jest to historia Miszki Zylbersztajma, który jako dziecko uciekł z białostockiego getta i przeżył Zagładę.

 

Ze strony Fundacji SocLab "Duszą" tego przedsięwzięcia była pani Katarzyna Sztop-Rutkowska, współorganizatorem Białostocki Ośrodek Kultury, a partnerem Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej.

12. Nasz przyjaciel Sławomir Grynberg zaprosił młodzieżowy zespół Lecha Mazurka Młoda Folkowa Krew do udziału w 3-dniowym koncertowaniu we Wrocławiu, uświetniającym jego żydowski ślub pod chupą, który miał miejsce w synagodze Pod Białym Bocianem w dniu 22.06.2014 i żydowskie wesele.

Białostocka młodzież była jedną z kilku kapeli na tym wydarzeniu, mogli grać i śpiewać w towarzystwie takich znanych artystów jak Michael Alpert, który jest jednym z najbardziej cenionych klezmerow na świecie. Dzień ceremonii wypełniony był muzyką, tańcem i atrakcjami artystycznymi, dzięki wielu zaproszonym gościom, artystom i znamienitym reprezentantom społeczności żydowskiej z Polski i z zagranicy. Wydarzenie było otwarte dla publiczności, zarówno żydowskiej, jak i nie-żydowskiej – była to niezwykła okazja, aby doświadczyć współczesnego życia i kultury żydowskiej jako autentycznej części polskiego krajobrazu kulturowego.

Katka i Sławek, którzy stanęli pod chupą, czyli baldachimem ślubnym, urodzili się i wychowali w Polsce bez świadomości swojego żydowskiego pochodzenia. Oboje zdecydowali się już w dorosłości pogłębić odkryte korzenie żydowskie. Spotkali się w 2007 roku i od tego czasu związani są ze sobą zarówno emocjonalnie, jak i zawodowo. Dzieląc swój czas pomiędzy Polską i Nowym Jorkiem, poświęcają się także odrodzeniu życia żydowskiego w Polsce, pisząc o nim i tworząc filmy dokumentalne.

Więcej informacji wydarzenia znajduje się na stronach: http://katreszke.wix.com/wedding oraz  https://www.facebook.com/events/712392058811282/

Angielska wersja info:

A One-of-a-Kind Festival of Jewish life in Poland. 

 We are pleased to share with you the exciting news about an upcoming Jewish wedding, which took place on June 22, 2014 at the spectacular White Stork Synagogue in Wroclaw. Together with the Jewish Community of Wroclaw and the Bente Kahan Foundation, Katka Reszke and Slawomir Grünberg have decided to turn their chuppah ceremony into a one-of-a-kind festival of Jewish life in Poland.  

 The wedding day – Sunday, June 22 – was a day filled with music, dance, and art activities featuring Jewish leaders and artists from Poland and abroad. The event was open to the public, Jewish and non-Jewish alike, making it an exceptional opportunity to experience contemporary Jewish life and culture as an authentic part of the Polish social and cultural landscape.  

The bride and groom were both born in Poland, where they grew up unaware of their Jewish ancestry. They both went on to embrace and reclaim their Jewish heritage in adulthood. They met in 2007 and have since been bound emotionally, as well as professionally.  While they share their time between Poland and New York, they are both actively invested in the revitalization of Jewish life in Poland, also through their documentary films and writings.  It was an unforgettable event showcasing real Jewish life in 21st century Poland.  

 At this remarkable event everybody were asked by:

Aleksander Gleichgewicht, President of the Jewish Community of Wroclaw 

Bente Kahan, President of the Bente Kahan Foundation 

Magdalena Dorosz, Deputy Director of the Jewish Community of Wroclaw 

Rabbi Tyson Herberger, Chief Rabbi of Wroclaw and Lower Silesia 

Rabbi Michael Schudrich, Chief Rabbi of Poland 

 ***

The Kallah (The Bride)   Katka Reszke is a writer, documentary filmmaker, photographer and researcher in Jewish history, culture, and identity. Born and raised in Wrocław, Poland, she holds a Ph.D. in Jewish Education from the Hebrew University of Jerusalem, an M.A. in Cultural Studies from the University of Wroclaw, and a Diploma in Jewish Studies from the Oxford Centre for Hebrew and Jewish Studies. Author of “Return Of The Jew: Identity Narratives of the Third Post-Holocaust Generation of Jews in Poland”, Katka has lectured on different aspects of the Polish-Jewish experience at numerous educational and cultural institutions in the U.S. and Europe. Her documentary films include: “Shimon’s Returns”, “Magda” and “Coming Out Polish Style”. Website: www.katkareszke.com  

 The Chattan (The Groom) Slawomir Grünberg is an award winning director, producer and cinematographer. A graduate of the Polish Film School in Lodz, he has directed and produced over 45 documentaries. He is a recipient of Guggenheim, Soros Justice Media Fellowships and an Emmy Award for PBS documentary School Prayer. His films include: ThePeretzniks (Perecowicze), CastawaysThe Legacy of Jedwabne, Saved by Deportation, Coming Out Polish Style, The Peretzniks. His cinematography credits feature two Oscar nominations for Legacy and Sister Rose's Passion. Slawomir's latest films include: Karski & The Lords of Humanity and Shimon's Returns. Website: www.logtv.com/tv 

 The Officiating Rabbis 

 Rabbi Tyson Herberger – Chief Rabbi of Wroclaw and Lower Silesia since 2013. Raised in Michigan, he received a BA in Economics and Political Science from the University of Michigan and a Masters in Jewish Education from Hebrew College, Newton. He did his rabbinic studies under Rabbis Shlomo Ziskin and Zalman Nechemia Goldberg and was ordained as a rabbi in 2010. Before coming to Wroclaw, he served as a rabbi in Warsaw, Poland. He is partially supported by Shavei Israel. 

 Rabbi Michael Schudrich – Chief Rabbi of Poland since 2004. Born in New York, he served as Rabbi of the Jewish Community of Japan from 1983 to 1989. He began working in Poland in 1990 on behalf of the Ronald S. Lauder Foundation. Michael Schudrich holds a B.A. from the State University of New York at Stony Brook in Religious Studies and an M.A. in History from Columbia University; he did his rabbinic studies at Yeshiva University. 

 The Synagogue 

The White Stork Synagogue, which opened in 1829 when the city was known as Breslau, part of the Kingdom of Prussia, is a spectacular three-story neoclassical design by Carl Ferdinand Langhans. Rededicated in 2010 after a decade-long renovation, it is the religious and cultural center of the Wroclaw Jewish community, under the auspices of the Union of Jewish Religious Communities in Poland. It is the only synagogue in Wroclaw to have survived the Holocaust. 

 The final stage of the restoration of the White Stork Synagogue, which took place between 2008 and 2010, was made possible with funds from the EEA Grants (Iceland, Liechtenstein and Norway) as well as funding from the city of Wroclaw, the Union of Jewish Religious Communities in Poland and its Wroclaw Branch, and the Bente Kahan Foundation, the leader of the renovation project.

11. W dniach 13 -15 czerwca w Białymstoku, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska -Izrael zaprezentowało kolejną, już VI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej

"ZACHOR - Kolor i Dźwięk"

więcej informacji na stronie http://bialystok.jewish.org.pl/

10. W dniu 13 czerwca, po południu na murze Zakładu Karnego w Białymstoku, ul. Hetmańska, powstał "mural" poświęcony  pamięci Ireny Sendlerowej. Warto było tam być. (przepraszam za złe adresowanie wydarzenia w zapowiedziach)

 

 

9. W dniach 30/31.V.2014 Uniwersytet w Białymstoku - Wydział Filologii i IPN  O/Białystok zorganizowali II międzynarodową konferencją naukową pn." Paryż - Londyn - Monachium - Nowy Jork" Powrześniowa Emigracja Niepodległościowa na mapie kultury nie tylko polskiej.

W przebogatym programie, prezentowanym przez naukowców wielu polskich i zagranicznych uczelni ukazano zarówno historyczne tło jak i sylwetki Polaków  - ludzi kultury i nauki, ich losy na emigracji, ich tęsknotę za ojczyzną, ich widzenie i ocenianie świata i pozostawionej ojczyzny z której często byli wygnani. Poza ogólnie znanymi przedstawicielami polskiej emigracji mogliśmy usłyszeć o wielu innych zarówno ludziach jak i instytucjach. "Ciepłym" akcentem tych spotkań było traktowanie jako polskiej emigracji również przedstawicieli mniejszości etnicznych żyjących na terenach Polski przedwrześniowej. W szczególności losom Żydów poświęcone były wystąpienia:

Dr Aleksandry Namysło (IPN Katowice) - Aparat bezpieczeństwa wobec nielegalnej powojennej emigracji Żydów z Polski,

Dr Ewy Rogalewskiej (IPN Białystok) - Między Wilnem a Jerozolimą. Losy ocalonych Żydów wileńskich po II wojnie światowej

Dr Piotra Kardela (IPN Olsztyn) - Kongres Polonii Amerykańskiej wobec emigracji 1968 roku

Prof. Alicji Jakubowskiej-Ożóg (Uniwersytet Rzeszowski) - Swój czy obcy - Jan Darowski wobec Żydów

Dr Anny Wal (Un.Rz.) - Wyświetlić stare negatywy. Uwagi o biografii Irit Amiel "Życie - tytuł tymczasowy"

Prof. Barbary Gierszewskiej (Un. Jana Kazimierza w Kielcach) - Budowanie (po)lwowskiej tożsamości. Na marginesie piśmiennictwa polskich, ukraińskich i żydowskich uchodźców oraz "nowych" mieszkańców Lwowa.

Prof. Kazimierza Adamczyka ( Un.Jagielloński) - Ameryka Henryka Grynberga

8. 18 maja Tomek Wiśniewski (Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii w Michałowie) we współpracy z TPKŻ zaprosili do Michałowa na następne Popołudnie z kulturą żydowską; "Prawdziwa maca zdrowie przywraca".

 

 

 

7. W dniu 29.04.2014 w Muzeum Podlaskim miał miejsce wykład dr Katarzyny Sztop-Rutkowskiej z Uniwersytetu w Białymstoku: O (NIE)PAMIĘCI W BIAŁYMSTOKU I LUBLINIE

Lublin i Białystok to obecnie dwa największe miasta wschodniej Polski, pretendujące do miana ważnych regionalnych centrów gospodarczych, kulturalnych i naukowych. Przed II wojną światową były to miasta wieloetniczne z dużymi i znaczącymi społecznościami polskimi, żydowskimi, niemieckimi, ukraińskimi i białoruskimi. Ich dzisiejsza struktura została została mocno zmieniona i 
określona w wyniku działań wojennych. Szczególną rolę odegrała tu Zagłada Żydów, a także powojenne przesunięcia granic i intensywne migracje ze wsi do miasta. Nadal jednak wielokulturowość jest pojęciem - kluczem wykorzystywanym w tworzeniu wizerunków obu miast.
Wystąpienie będzie poświęcone porównaniu oficjalnej (upowszechnianej) pamięci miast oraz pamięci potocznej ich mieszkańców, w tym również pamięci tzw. liderów opinii. Była to także próba odpowiedzi na kilka pytań, m.in.: Co jest charakterystyczne dla pamięci lokalnej w obu miastach? Jakie strategie upamiętniania są widoczne w oficjalnym dyskursie i jak one się mają do pamięci mieszkańców? Jak (nie) pamięta się o wielokulturowej przeszłości obu miast?

Poza przekazaną wiedzą będącą wynikiem pracy pani Katarzyny, z jej polecenia warto przeczytać w temacie wykładu następujące pozycje książkowe:

Festung Warschau - Elżbiety Janickiej, wyd. Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2011

Noc żywych Żydów - Igora Ostachowicza, wyd. W.A.B 2012

Piwonia, niemowa,głosy - Krzysztofa Giedroycia, wyd. Nowy Świat 2012                                                                                                                                       

6. W dniu 27 kwietnia cała Polska przeżywała wyniesienie przez Kościół Rzymsko-Katolicki do Świętości największego z rodu Polaków: Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II. My gwoli przypomnienia zamieszczamy dwa wymowne zdjęcia przypominające jakże znaczące dla stosunków Kościoła z Żydami wydarzenia:

 

 

  1. 15 marca 2014r Muzeum w Tykocinie zaprosiło do Wielkiej Synagogina ŚWIĘTO PURIMz cyklu Muzealne Prezentacje Świąt Żydowskich.

ŚPIEWANKI NIE TYLKO PURIMOWE
Warsztaty muzyczne dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie: 

Teresę Wrońską - kierownika muzycznego oraz Henryka Rajfera – aktora. Uczestnicy spotkania poznają ciekawą tradycję Święta Purim oraz zostaną włączeni do wspólnego śpiewania pieśni purimowych. Warsztatom towarzyszyć będzie świąteczny poczęstunek.

4. Miesiąc luty 2014. - W Muzeum Wojska jest już dostępna druga z sygnalizowanych niżej w pkt. 1 książek.  "Bialystok majn hejm" - pod. red. Daniela Boćkowskiego, ukazuje dzieje Żydów na Białostocczyźnie począwszy od XVI wieku. Warto zapoznać się!

3. Również 24.01.2014 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, który w tym roku przypada 27 stycznia, Białostocka Opera i Filharmonia Podlaska zaprezentowała wyjątkowy Koncert Pamięci.

W jego programie usłyszeliśmy  muzykę która chwilami naprawdę jest modlitwą:

- melodia „Kol Nidrei”, tekst„Lamentacji Jeremiaszowych” Maxa Brucha - niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu,

- „Kadisz” – modlitwa z definicji, utwór skomponowany przez Krzysztofa Pendereckiego w 2009 roku na 65. rocznicę likwidacji przez Niemców Getta Łódzkiego,

- XIII Symfonia Dymitra Szostakowicza zatytułowana „Babi Jar”, w której poezja Jewtuszenki jest modlitwą z żarliwości ducha, z niezgody na krzywdę.”

 2. 24 stycznia 2014 r. do sali kameralnej OiFP zaprosili Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Opera i Filharmonia Podlaska

na spotkanie wokół książki dr Ewy Rogalewskiej

Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady – świadectwa literatury i życia

Spotkanie poprowadził prof. Paweł Śpiewak - Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma w Warszawie. Szczególnie budujący był udział w tym spotkaniu Haliny Gronowskiej (Hanny Grynberg) - o której pisze autorka, jej świadectwo o tamtych dniach i opowieść o ocaleniu z białostockiego getta dzięki pomocy rodziny Skalskich z Białegostoku i Leszczyńskich z Suraża. Obie te rodziny zostały odznaczone jako Sprawiedliwi wśród narodów świata z inicjatywy pani Haliny i jej ojca Leona (Lejba Hersza Grynberga) Gronowskich.  

Spotkanie było częścią obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 

1. Pod koniec roku 2013 w Białymstoku ukazała się książka "Kres świata białostockich żydów".

(pomyślana jako dwutomowa), wydawcą jest Muzeum Wojska w Białymstoku i Galeria Sleńdzińskich w Białymstoku, dzieło trojga autorów którzy opracowali poszczególne z 3 części:

Daniel Boćkowski - Żydzi w Białymstoku w okresie okupacji sowieckiej 1939-1941,
Ewa Rogalewska - Żydzi w białostockim getcie (1941-1943)
Joanna Sadowska - Epilog historii białostockich  Żydów - okres powojenny