6. 2.12.2012.  Dzięki zaangażowaniu Pana Antoniego Remiesza w Goniadzu miała miejsce impreza pod nazwą: Wigilia Narodów - Goniadz 2012 - Przy szabatowych świecach.
W programie:
Kadisz na cmentarzu żydowskim za zmarłych i pomordowanych Żydów w Goniądzu
oraz w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu:
- Okruchy pamięci o Żydach z Goniądza. Pokaz multimedialny.
- Melodie na żywo w języku jidysz i hebrajskim. Zespół żydowski z Białorusi.
- Rytuały szabatu. Pokaz multimedialny.
- Tańce żydowskie tradycyjne i z flagami. Zespół żydowski z Białorusi.
- Szmoncesy.
- Spotkanie przy żydowskim stole.

Więcej na stronach:  http://szuwarygoniadz.pl/?p=5691 i http://www.goniadz.pl/?p=1983

O tym, że impreza była udana i spotkała się z zaintersowaniem szerokiego kręgu odbiorców świadczy to że były na niej władze z sąsiednich Moniek, z Jednostki Wojskowej w Osowcu, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tradycyjne świeczki w oknie zapaliła żona przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Był też ksiądz katolicki, co widać na zdjęciach, który przyprowadził harcerzy na kirkut. Była to impreza dla wszystkich a nie tylko dla zamkniętego kręgu środowiskowego.

5. Od jesieni można w Białymstoku dowiedzieć się dużo więcej o JUDAIZMIE

"Beit Polska" Związek Postępowych Społeczności Żydowskich zorganizował w Białymstoku pilotażowy kurs Step by Step - Judaizm krok po kroku.

Jest to kurs wprowadzający do judaizmu, trwający około 6 miesięcy. Podczas kursu chętni zapoznali się z teoretycznymi podstawami Judaizmu, uczestniczyli w spotkaniach szabatowych, mieli możliwość brania udziału we wspólnym obchodzeniu żydowskich świąt. 

Kurs miał formułę otwartą, co oznacza, że był przeznaczony dla wszystkich osób, które chciały dowiedzieć się więcej o Judaizmie oraz żydowskiej kulturze i historii: dla pragnących pogłębić swoją wiedzę Żydów, dla osób o żydowskich korzeniach, oraz dla zainteresowanych żydowskością Chrześcijan. Zarazem pozostaje on kursem dla Judaizmu i o Judaizmie. 

Numer telefonu: 881 38 28 90 (w godz. 14-17)
Więcej informacji oraz daty spotkań są dostępne na stronie beitbialystok.pl

 

4. 21.07.2012. na tarasach Centrum im. Ludwika Zamenhofa ul. Warszawska 19 miała miejsce promocja pierwszej płyty zespołu "FREY-LECH TRIO".

 

Gratulujemy, cieszymy się z sukcesu Pana Lecha Mazurka, aż miło powiedzieć że również członka TPKŻ.

 

 

 

 

  

3. 14 kwietnia 2012 w Białostockim Teatrze Lalek miała miejsce premiera "Czarne ptaki Białegostoku"

- spektaklu amerykańskiego reżysera Erica Bass'a, który powstał jako następstwo jego pobytu w Białymstoku kiedy czarne chmury ptaków, krakających i trzepoczących skrzydłami w parku otaczającym BTL skojarzyły mu się z przekazem historii polskich Żydów, których dusze pomimo śmierci lub wypędzenia nie mogły opuścić swego miasta, Białegostoku.

Spektakl będący wynikiem współpracy BTL z amerykańskim Sandglass  Theater, opowiada o trudnych relacjach polsko-żydowskich w okresie 1906-1968 i chociaż "po amerykańsku" nie jest w stanie oddać prawdy o tamtych jakże trudnych i tragicznych wydarzeniach to mówi także o relacji człowieka do historii w ogóle. Twórcy spektaklu starają się odpowiedzieć na pytania: Czy przeszłość naszego kraju jest również naszą przeszłością? Czy jesteśmy odpowiedzialni za czyny naszych przodków? A może historia sprzed naszych narodzin zupełnie nas nie dotyczy.

Przepiękne lalki, klimatyczna muzyka i oryginalna choreografia złożyły się na niepowtarzalną atmosferę spektaklu, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością a rzeczywistość z magią.   Warto było tam być. 

 

2. 7.03.2012. ŚWIĘTO PURIM w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

Muzeum w Tykocinie i Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce

przedstawiło program artystyczny MAJN SZTEJTEŁE TYKOCIN w wykonaniu: Danuty Stankiewicz i Henryka Rajfera
Ponadto w programie: 
wykład Jakuba Skrzypczaka pt. "Święto Purim, czyli odwrócenie losów"
świąteczny poczęstunek

1. 17.01.2012. Emisja Etiudy filmowej "Ołówek" w TV Białystok

Czy ktoś to oglądał? Prosimy o ew. komentarze i oceny na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..