1. 12.12.2010W Centrum im.L.Zamenhofa,Alicja i Rafał Grabowscy – z grupa Chanajki oraz TPKŻ w Białymstoku przedstawilispektakl „Opowieści z Białegostoku”

 

  1. 01 – 05.09.2010II Dni Kultury Żydowskiej w Białymstoku

Powyżej plakat promujący wydarzenie.

 

 

 

 

  1. 22.05.2010TPKŻ w Białymstoku we współpracy z Kołem Dialogu Międzykulturowego ,,Pamięć" działającym w VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku zorganizowałospotkanie poświęcone:
    Promocji powieści autorstwa Lois Lowry, pt. "Gwiazdy, Naziści i Wikingowie", wydanej w grudniu 2009 przez wydawnictwo Compassion.


Książka ta otrzymała amerykańską nagrodę Newbery, czyli zapewne najbardziej prestiżową amerykańską nagrodę dla literatury adresowanej do dzieci. Książka jest jedyną pozycją tej autorki poświęconą tematyce żydowskiej. Dotyczy ona sytuacji Żydów w Danii oraz ich ratunku dokonanego przez społeczeństwo duńskie. Tematyka ta przedstawiona jest na przykładzie historii dwóch dziewczynek Annemarie i Ellen, z których ta druga jest Żydówką. Pozycja jest przeznaczona dla dzieci w wieku gimnazjalnym, chociaż może być ciekawa także dla osób dorosłych zainteresowanych tematyką żydowską lub literaturą dziecięcą.

Na promocję książki przyjechała jej tłumaczka, pani Hanna Borowska, która była zarazem głównym motorem wydania tej książki w Polsce. W trakcje promocji była możliwość zakupienia książki.

Na spotkanie przybyła też córka pani Hanny, Dominika Borowska, która podczas ostatniego konfliktu w Gazie (grudzień 2008) pracowała jako sanitariuszka w Aszkelonie i zajmowała się ratowaniem osób rannych na skutek palestyńskiego ostrzału rakietowego. Była jedyną cudzoziemką, która nie porzuciła posterunku po rozpoczęciu ostrzału i dalej z narażeniem życia poświęcała się swojej pracy.
Poniżej linki do krótkich artykułów o owej dziewczynie:
http://dziennik.pl/wydarzenia/article291578/Bohaterska_Polka_ratuje_rannych_Zydow.html
http://www.jewishagency.org/JewishAgency/English/About/Updates/Personal+Stories/Archive/2009/jan02a.htm
Pani Dominika pokazała zdjęcia i opowiedziała przy okazji o swojej pracy w Izraelu i o swoich motywacjach.

Po spotkaniu obejrzeliśmy spektakl ,,Niekochana" w wykonaniu Koła Dialogu Międzykulturowego pod opieką Anny Janiny Klozy.

  1. 26.04.2010odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze na którym dokonano zmian w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej. Aktualnie Zarząd stanowią: Zbyszek Siwiński – prezes, Darek Haponik – wiceprezes, Magda Urban – sekretarz, Tadeusz Ruminowicz – skarbnik i Kasia Kulik – członek zarządu